“Muzeum nové generace”

Zámek Žďár nad Sázavou
Další podrobnosti o atrakci
Podrobnosti o atrakci
Doporučená délka návštěvy: Více než 3 hodiny
Popis vlastníka: Areál zámku, bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století, prošel do dnešních dob velkými přeměnami. Co se nezměnilo, je původní ekonomická funkce středověkého kláštera. Zámek se tak řadí ke světovým unikátům. Přilehlá zámecká panství (lesy a rybníky) totiž dodnes spravuje nynější majitel zámku, rodina Kinských. Dovolte nám krátce představit dvě atraktivity zámku - Muzeum nové generace a expozici Umění baroka. Muzeum nové generace Muzeum nemusí být nuda! Určitě se to netýká nového muzea na Zámku Žďár nad Sázavou. Zde totiž platí: „Sahat na exponáty přikázáno“! Muzeum nové generace není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera (dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou), ale také období baroka. Muzeum s nejmodernější audio a videotechnikou bylo vystavěno ve dvou rekonstruovaných patrech bývalého zámeckého pivovaru. Samotné prostory tedy sálají historií na každém kroku. Už při vstupu na vás dýchne pohoda z příjemné kavárny, kde se můžete před silným zážitkem posilnit domácími dobrotami a výbornou kávou. Jakmile vejdete do muzea, naplno vás pohltí tajemná atmosféra, která vás přenese do období temného středověku a cisterciáckého řádu. Exponáty mají svůj příběh, každé zastavení vás obohatí a budete chtít objevit další a další. Ve druhém patře vás přivítá zrcadlový kaleidoskop, ze kterého vystoupíte do světa baroka. Pochopíte některá tajemství Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO) nebo potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho. Pokud zvednete hlavu, můžete obdivovat nádherné trámy a pohledy do krovů. Věřte, že návštěva Muzea nové generace nebude pouze dalším zářezem v turistickém deníčku, ale zanechá ve vás zážitek na hodně dlouhou dobu. Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze V budově konventu zámku je umístěna galerie obrazů a plastik ze sbírek Národní galerie v Praze. Kolekce děl je postavena na jménech a dílech autorů, které souvisejí s dobou a dílem J.B. Santiniho, geniálního architekta, jenž svojí barokní přestavbou silně ovlivnil prostředí bývalého žďárského kláštera. Soubor historických děl svým obsahem a uspořádáním evokuje atmosféru barokních uměleckých muzeí a řeholních domů.
Užitečné informace: Bezbariérový přístup, Schody/výtahy, Aktivity pro starší děti, Aktivity pro malé děti, Uzamykací skříňky / úložný prostor
Recenzováno: 28. května 2018

Krásně udělaná expozice o historii zdejšího kláštera a dalších historických souvislostech. Každý "exponát" je zastavením, kde si ze sluchátek můžete pustit namluvený text a někde se dokonce do toho synchronizuje obraz. Všechno je moc pěkně udělané, třeba krásné prostorové ilustrace a přítmí a barvy vytváří moc pěknou atmosféru. Akorát to není úplně spolehlivé, občas nesedí zvuk a obraz a místy působí nedotaženě.

Datum zážitku: květen 2018
Poděkujte uživateli Filip K.

Recenzováno: 30. dubna 2018

velmi jsme se těšili na toto nové muzeum. Byli jsme spokojeni s tím, že každý návštěvník si chodí sám se sluchátky a věnuje svůj čas podle zájmu jednotlivým úsekům výstavy. Někdy přístroj s nahraným textem trochu zlobí, ale je možné ho vyměnit. Výstava je zajímavá a poučná.

Datum zážitku: duben 2018
Poděkujte uživateli Dreamer534834.
Recenzováno: 10. března 2018

muzeum nové generace je prima - u jednotlivých expozic se mohu zastavit jak dlouho chci a navíc mluvené slovo zaujme daleko víc, než kdybych si musela číst text

Datum zážitku: únor 2018
Poděkujte uživateli danakutt.
Recenzováno: 5. března 2018

Tady není co vytknout-byli jsme zde poprvé a v rámci lednových prohlídek zdarma! Dětem (13, 9, 5 let) se moc líbila sluchátka a ovladač a pouštěli jsme si všichni komplet všechny texty u jednotlivých exponátů...Podobnou expozici jsme doposud nenavštívili a velice nás nadchla, takže plný počet bodů. Parádní je i ta polotma okolo.

Datum zážitku: leden 2018
Poděkujte uživateli davidjosefblaha.
Recenzováno: 28. února 2018

Výstava Netradiční muzeum mě velmi zaujala. Byla zajímavá a vkusně řešená. Dozvěděl jsem se věci, které jsem nevěděl. Na akci jsem byl upozorněn rozhlasem Ranní vysílání DVOJKY.

Datum zážitku: leden 2018
Poděkujte uživateli vancnec.
Martina S, Manažer komunikace v zařízení Zámek Žďár nad Sázavou, odpověděl na tuto recenzi.Zodpovězeno: 1. března 2018

Dobrý den, máme velkou radost, že se Vám v Muzeu nové generace líbilo. Děkujeme a těšíme se někdy v budoucnu na viděnou!

Cestovatelé, kteří si prohlíželi místo Zámek Žďár nad Sázavou, si také prohlíželi

Nedvědice, Kraj Vysočina

Už jste navštívili Zámek Žďár nad Sázavou? Sdílejte své zkušenosti!