Zamek Cechy pod Kosirem
Mánes, Svěrák a hlavně zámecký park

Recenzováno: 12. října 2017
Antonín M
Olomouc
Čechy p. Kosířem

Recenzováno: 1. července 2017
Dana G
Prostějov, Česká republika

Recenzováno: 12. října 2017

Každoročně pořádá náš autoklub Výlet do neznáma.Tajným cílem letošní akce byly Čechy pod Kosířem a návštěva zajímavých míst v této oblasti.Mezi ně patří teprve před rokem veřejnosti zpřístupněný zámek,kde jsme hledali zejména díla Josefa Mánese, děti pak Museum filmů Svěrákových. Původní Pamětní síň malíře Josefa Mánesa byla při rekonstrukci zámku zrušena, autoři úpravy interiéru dali přednost úpravě ve stylu na přelomu 19. a 20. století.
Nicméně zejména v galerii rodu Silva-Tarouců a v dalších prostorech jižního křídla zámku lze najít řadu jeho děl, které vznikly přímo na zámku nebo na zakázku Silva Tarouců. Jen malá část je v současnosti přímou součástí zámku, ostatní byly zapůjčeny Národní galerií v Praze a Moravskou galerií v Brně.
Rozhodně doporučuji prohlídku velkého a nádherného dobře udržovaného parku s romantickými stavbami jako oranžerie s kavárnou (byla zavřena), Mánesův altán se sochou J. Mánese, novogotickou červenou věží, hrobkou rodu Silva-Tarouců a dvěma rybníky. Zejména však upoutaly podzimně zbarvené velmi staré stromy. Scenerii parku využívali i sobotní svatebčané pro svatební fotografie. Připomíná tak trochu zámecký park v Pruhonicích. Škoda, že bližší informace o významných stromech se dovíte jen když si zakoupíte komentovanou prohlídku parku.
Pokud zavítáte do tohoto místa, určitě navštivte také Museum historických kočárů,kde působí velmi nadšený průvodce,který zaujme i Vaše děti.

Datum zážitku: říjen 2017
Poděkujte uživateli Antonín M.
Recenzováno: 1. července 2017

Navštívili jsme na zámku výstavu věnovanou synovi a otci Svěrákovým a moc se nám líbila. Máme Svěráky rádi, jejich filmy jsou laskavé a láskyplné a jejich humor je nám velmi blízký. Doporučuji všem. Zámek jsme už z časových důvodů nestihli, ale máme to blízko, tak snad někdy příště.

Datum zážitku: červen 2017
Poděkujte uživateli Dana G.
Recenzováno: 20. ledna 2017

Zámek jsme navšítivili brzy po jeho znovu otevření a s opravou i prohlídkou jsme byli velmi spokojeni. Poté jsme ještě několikrát navštívili zámeckou zahradu, která je velmi příjemná a levandulovou kavárnu s výbornou kávou i ochotným personálem. Dopručuji.

Datum zážitku: září 2016
1  Poděkujte uživateli jolanawolf.
Recenzováno: 1. listopadu 2016

Krasne straveny den s celou rodinou.Deti se nenudi,je tu krasne muzeum kocaru i z pohadky.Pekny park,dobre si zjistit,ktery den je ve vesnici i nejaky program.Da se udelat i pekna prochazka na nedalekou rozhlednu,zvladnou to i deti.

Datum zážitku: srpen 2016
Poděkujte uživateli alenavoj.
Recenzováno: 13. září 2016

Zahradní areál s přístupem na Kosíř jsou asi největším lákadlem. v zámku je spousta atrakcí hlavně z hlediska kulutry a filmu, ale i typická zámecká trasa. Určitě upoutá kavárna s produkty, které nejsou běžené - levandule

Datum zážitku: červenec 2016
Poděkujte uživateli Pepa M.