“Stromboli Adventure”

Podrobnosti o atrakci
Recenzováno: 24. května 2016

V 15:45 jsme dorazili v plné polní před Magma Trek, kde se organizovaly skupiny pro výstup na vulkán Stromboli. Bylo 5-6 skupin s průvodcem a každá byla odlišená barvou helmy, kterou všichni nafasovali při hlášení přítomnosti v kanceláři. My jsme dostali červenou. Pak jsme měli počkat na náměstíčku před kostelem. Mohli jsme být v klidu a bez obav z výstupu, protože tam byli i lidé v důchodcovském věku, nebo i lidé, kteří nevypadali, že by chtěli vyjít na sopku, soudě podle toho, co měli na sobě. Naším průvodcem byl Mário, zřejmě již hodně ostřílený horský vůdce, ve věku 45-50 let, s šedivějícími kudrlinami a s velkými brýlemi s hrubými obroučkami. Před kostelem bylo shromážděno asi tak 80-100 lidí a sranda byla, když tam ve 4 hodiny dojel ženich se svým doprovodem a za pár minut na to i nevěsta. Působilo to celé trochu groteskně, asi jsou na chaos zvyklí. Nevěstu jsme už neviděli, protože po rychlých instrukcích od Mária jsme následovali skupiny, které v mezičase vyrazili před námi. Obešli jsme kostel a malou uličkou jsme směřovali vstříc velkému výstupu. Jelikož bylo dost horko a vlhko, dělali jsme přestávky po 20 minutách. Mário vždy něco říkal, třeba o tom, jak vznikla Stromboli, jak je to s aktivitou atd. Někteří lidi, kteří s námi byli a fyzicky to nedávali postupně odpadávali. Kam pak šli, nebo kdo je pak organizoval, to nevím, protože jsme šli pořád hned za Máriem. Do nadmořské výšky 400 m byla vegetace a stezky byly po pevném povrchu a šlo se po nich dobře. Nad touto hranicí se však už šlo po kamenech a písku. Nejtěžší byl výstup z 550 m na samý vrchol. Příkré stoupání v serpentinách a pod vrcholem komplikované dýmem ze sopky. Před samotným vrcholem jsme měli poslední přestávku, kde jsme si převlékli propocená trička, oblékli si bundy a nasadili helmy. Bylo to zrovna při západu slunce. Překročili jsme vrchol a došli na hranu kráteru, přesně v 19:15 hodin. Museli jsme stát minimálně metr od hrany kráteru a v řadě za sebou. Vše kvůli bezpečnosti, protože kdyby nastal neočekávaně velký výbuch, abychom nenapadali vzniklým chaosem do kráteru a mohli se posunout dál od kráteru do bezpečné zóny. Soumrak přicházel rychle a s přibývající tmou bylo taky lépe vidět místa se žhnoucí lávou. Po 10 minutách nastal první větší výbuch doprovázený silným hřmícím zvukem. Všichni fotili a natáčeli. Dole na moři bylo vidět několik lodí, které sem přivezly turisty sledovat tuto velkolepou podívanou! U kráteru jsme byli asi hodinu a viděli jsme několik erupcí lávy. Úžasný zážitek s příchutí strachu! Pak následoval postupný odchod jednotlivých skupin. Dostali jsme od Mária instrukce o sestupu. Doporučil nám vzít si baterky do ruky a svítit si přímo pod nohy, další instrukce byla o tom, jak se pohybovat v hlubokém sopečném písku. Upozornil, že kdo má dlouhé nohavice, tak nechat přes boty, ostatní v šortkách, aby si přetáhli ponožky přes boty. Písek totiž vleze všude a pak je problém s chůzí. Měli jsme našlapovat jako „ PINK PANTHER“. Úvodní část sestupu byla na skalnatém podloží a po asi 10 minutách jsme měli pauzu, kdy nám Mário opět zopakoval instrukce pro sestup a doporučil nám sbalit bundy, jelikož byl tropický večer a zbytečně by nám to ubíralo sil a vody. Následný sestup byl šikmo přes svah a asi to bylo i trochu nebezpečné, protože Mário říkal, že dalších 25 minut určitě nebude žádná zastávka. Cesta byla dost těžká, plná hlubokého písku, připomínalo to jemný prašan. Bylo to pěkně náročné na nohy. Přemýšlel jsem o tom, jak se asi jde některým těm starším lidem. Po celkem nekonečném sestupu přes toto písečné pole jsme došli na pevnější stezku a udělali si zastávku. Vyklepali jsme boty, napili se a schovali helmy. Podotýkám, že celá cesta z vrcholu byla ve tmě a se zapnutými světýlky. To, čemu jsme se smáli předchozí večer, když jsme šli z baru Ingrid a viděli jsme šňůrku světýlek pohybujících se ve tmě po svahu, tak toho jsme teď byli součástí my. Poslední úsek cesty vedl přes oblast, kde byla vegetace, nebo spíše místy kde rostou vysoké traviny. Stezka vedla takovým úzkým korytem a taky tam bylo celkem dost písku. Celkem poklidný sestup narušil akorát malý incident, kdy měl někdo z konce skupiny potíže a Mário musel zpět, aby to vyřešil. Chvilku jsme čekali a pak se vrátil s postarším chlapíkem. Co se stalo, nevím, ale pak už probíhalo vše v klidu. Poslední zastávka byla až těsně před koncem cesty. Mário nám pogratuloval k úspěšnému zvládnutí cesty a dodal, že jsme patrně nebyli tou nejlepší skupinou, která tam byla, ale že pro něj jsme určitě nejlepší byli...

4  Poděkujte uživateli Smetak666.

Recenzováno: 16. dubna 2016

K sopečnému ostrovu Stromboli jsme dopluli z přístavu Tropea. Vidět činnou sopku Stromboli je úžasný zážitek. Exotický kontrast ostrova je umocněn černými plážemi a bíle natřenými krychlovými domky. Romantickou uličkou, kterou lemují obchůdky a restaurace, jsme došli ke kostelu San Vincenzo a v krásné vyhlídkové restauraci jsme si dali italskou specialitu, dezert Cannoli – je to taková trubička z pevného těsta vyplněná sladkou krémovou náplní se sýrem ricotta (mívá různé příchutě).

Po prohlídce městečka jsme obepluli ostrov a pokračovali jsme v cestě na Lipari a Vulcano. Vřele doporučuji tento výlet, je to nádherné místo, které stojí za návštěvu.

1  Poděkujte uživateli Stepka22.
Recenzováno: 18. února 2015

Při dovolené v oblasti Kalábrie doporučuji lodní výlet na Liparské ostrovy se sopkou Stromboli. Výletní lodě vyrážejí z přístavu ve městě Tropea, na které je z lodi nádherný výhled a uděláte krásné fotografie.Už příjezd do přístavu na Stromboli je úchvatný, včetně návštěvy městečka , uliček a hospůdek. Na pobřeží jsou pláže s černým pískem a čistým mořem, pozor ale na medůzy. Za tmy pak vyrážíte lodí kolem sopky a sledujete výbuchy, které jsou každých 10 -15 minut. Je to nádherná podívaná, nezapomenutelné.

10  Poděkujte uživateli Šárka L.
Recenzováno: před 1 týdnem prostřednictvím mobilu

Recenzováno: před 2 týdny prostřednictvím mobilu

Cestovatelé, kteří si prohlíželi místo Stromboli Volcano, si také prohlíželi

Stromboli, Aeolian Islands
Stromboli, Aeolian Islands

Už jste navštívili Stromboli Volcano? Sdílejte své zkušenosti!